چینی, خوارکی, ژاپنی, کره ای

سرگذشت پنیر توفو و فواید آن

سرگذشت پنیر توفو و فواید آن

پنیر توفو چیست؟

توفو که گاهی کشک لوبیا یا کشک سویا نامیده می شود، یک محصول خامه ای، پروتئین بالا و کم چرب سویا است که معمولاً به صورت تیکه های بلوکی شکل فروخته می شود. توفو همچنین سرشار از کلسیم و آهن است. از دانه های سویا، آب و یک عامل منعقد کننده یا کشک کننده تهیه می شود و طعم ها را از طریق ادویه ها، سس ها(سس سویا) و مارینادها جذب می کند.

به دلیل تطبیق پذیری و ارزش غذایی، این غذای اصلی آسیایی برای صدها سال اخیراً در آشپزی گیاهی و وگان غربی رایج شده است. توفو روشی مقرون به صرفه برای گنجاندن پروتئین گیاهی در رژیم غذایی شما است که معمولاً برای یک بلوک دو تا چهار وعده ای کمتر از 2 دلار هزینه دارد. تهیه توفو از ابتدا در خانه امکان پذیر است، اما این فرآیند زمان بر است و این تکنیک نیاز به تمرین دارد.

توفو چیست؟

خرید آنلاین پنیر توفو ژاپنی

آیا چین اولین توفو را تولید کرد؟

اعتقاد بر این است که توفو، که اکنون در سراسر جهان مصرف می شود، از چین شروع شده است.

تاریخچه توفو به بیش از دو هزار سال به دوران سلسله هان اولیه باز می گردد، زمانی که شاهزاده لیو آن، نوه اولین امپراتور، دستورالعمل هایی را در مورد نحوه تولید این ظرف به خدمتگزاران خود داد.

طبق یک اثر ادبیات چینی از قرن شانزدهم، “شاهزاده لیو آن کسی بود که اولین بار توفو را خلق کرد.” این نظریه مبتنی بر این ادعا است. در نتیجه، تئوری های مختلف متعددی وجود دارد.

پس کی روش های ساخت توفو به ژاپن رسید؟

پس کی روش های ساخت توفو به ژاپن رسید؟

فرستادگان ژاپنی به چین، معروف به «کنتوشی»، در طول دوره نارا (710-784) بین چین و ژاپن رفت و آمد داشتند. بودیسم تقریباً در این زمان به ژاپن آورده شد و بر اساس یک ایده، توفو نیز در این زمان همراه با وعده‌های غذایی برای مصرف در معابد آورده شد. از سوی دیگر، توفو برای اولین بار به صورت مکتوب در ادبیات اواخر دوره هیان (794-1185) ذکر شد.

ژاپن اولین بار در دوران کاماکورا (1135-1333) با بودیسم ذن مواجه شد. راهبان بودایی ذن از یک رژیم گیاهخواری سخت پیروی می کنند و از مصرف گوشت یا ماهی به عنوان بخشی از آموزش سخت خودداری می کنند. آشپزی «شوجین» نامی است که به این رژیم داده شده است. در نتیجه، توفو به عنوان راهی برای بازگرداندن پروتئین هایی که رژیم غذایی فاقد گوشت یا ماهی به طور طبیعی آنها را از بین می برد، بسیار ارزشمند بود.

پنیر توفو، که قبلا فقط توسط راهبان و اعضای کاست بوشی مصرف می‌شد، در دوره ادو (1603-1867) به طور گسترده‌تری توسط عموم مردم مصرف شد.

 

تهیه توفو مشابه پنیر خانگی یا محلی است. دانه های سویا را ابتدا در آب خیس کرده و سپس آسیاب می کنند، می جوشانند و صاف می کنند تا شیر سویا به دست آید. پس از آن برای انعقاد شیر نمک کلسیم یا منیزیم اضافه می کنند و آن را منعقد و فشرده می کنند.

 • توفو را به عنوان گوشت گیاهی میشناسند.

فواید پنیر توفو

فواید توفو

 •   منبع پروتئین گیاهی “کامل”

همه 9 آمینو اسید ضروری مورد نیاز برای رشد سالم، ترمیم و عملکرد سیستم ایمنی در سویا، به ویژه توفو، یافت می شود که آن را به یک پروتئین گیاهی با ارزش تبدیل می کند. منبع درجه ای که بدن ما می تواند از پروتئین موجود در سویا استفاده کند به عنوان قابلیت هضم آن شناخته می شود و برخی تحقیقات حتی نشان می دهد که ممکن است با پروتئین حیوانی همتراز باشد.

 •   منبع ترکیبات گیاهی محافظ

 دانه های سویا همچنین حاوی سایر ترکیبات گیاهی فعال مانند ساپونین ها هستند. محصولات سویا، به ویژه توفو، حاوی ترکیبات گیاهی طبیعی به نام ایزوفلاون هستند. اینها محافظ هستند و به این ترتیب به کاهش آسیب شناخته شده به عنوان استرس اکسیداتیو کمک می کنند. این آسیب هم در پیری و هم در شروع تعدادی از بیماری های مزمن دخیل است.

 •  مواد مغذی نسبتاً بیشتری نسبت به کالری فراهم می کند

 و باعث می شود مواد مغذی غنی ای داشته باشد. توفو دارای مواد مغذی متراکم است، به این معنی که در مقایسه با محتوای انرژی (کالری) آن، مواد مغذی زیادی را در نسبت های مفید ارائه می دهد.

 • ممکن است علائم مربوط به قبل از یائسگی را کاهش دهد

اصطلاح دیگر ایزوفلاون ها فیتواستروژن است که به توانایی آنها در تقلید از شکل ضعیف هورمون استروژن در بدن اشاره دارد. برخی از زنان متوجه می شوند که ایزوفلاون ها علائم قبل از یائسگی مانند نوسانات خلقی و گرگرفتگی را کاهش می دهند.

 • به طور بالقوه برای سلامت قلب مفید است

از آنجایی که حبوبات، به ویژه سویا، سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند، خوردن منظم این غذاها با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

 • می تواند در مدیریت کلسترول کمک کند

مصرف غذاهای غنی از ایزوفلاون به طور منظم، مانند توفو، با کاهش کلسترول مرتبط است. تحقیقات نشان می دهد که این شامل کاهش کلسترول تام و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است، نوعی از کلسترول که اغلب به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود.

 • می تواند به کنترل قند خون کمک کند

در یک مطالعه، زنان یائسه ای که روزانه 100 میلی گرم ایزوفلاون سویا مصرف کردند، به ترتیب 15 و 23 درصد کاهش سطح قند خون ناشتا و انسولین خود را تجربه کردند. در روشی مشابه، زنان دیابتی یائسه که مکمل پروتئین سویا ایزوله شده بودند، بهبودهایی را در کنترل کلسترول، مقاومت به انسولین و سطح انسولین ناشتا تجربه کردند.

 • می تواند سلامت استخوان ها را ارتقا دهد

طبق مطالعات، ایزوفلاون های سویا ممکن است به تراکم استخوان زنان یائسه کمک کرده و از دست دادن استخوان را کاهش دهند.

 • می تواند خلق و خوی را بهبود بخشد

تحقیقات نشان می دهد که سلامت روان افراد مسن ممکن است از مصرف منظم غذای سویا سود ببرد و مصرف بیشتر آن با کاهش خطر افسردگی مرتبط است. اما قبل از انجام هر گونه تغییر بزرگ در مصرف سویا، اگر داروی افسردگی مصرف می کنید، به پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

 • ممکن است احتمال ابتلا به برخی از بدخیمی ها را کاهش دهد

برای زنان قبل و بعد از یائسگی، مصرف متوسط ​​غذاهای سویا سرشار از ایزوفلاون، از جمله توفو، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف‌های مشابه مصرف‌های جمعیت‌های آسیایی بر خطر عود سرطان سینه تأثیر منفی نمی‌گذارد. این ممکن است به ویژه برای زنان مهم باشد، زیرا ممکن است بیشتر باشد.

خرید آنلاین کنسرو پنیر توفو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *